top of page

FAQ - często zadawane pytania cz 1.

Garść pytań i odpowiedzi które zadajecie na temat łąk kwietnych.

Tekst nie został jeszcze profesjonalnie poprawiony i zedytowany ale sens można wyczytać.

Spieszyłem się bo wiosna tuż, tuż i lepiej przeczytać odpowiedź z literówką niż zostać bez niej.Czemu warto robić łąki kwietne? 

Łąki kwietne to świetna alternatywa dla trawników. Pozwala na cieszenie się kwiatami w naszej okolicy przy małym nakładzie pracy. Nie trzeba ich często kosić i podlewać. Łąki kwietne to też doskonały sposób aby pomóc zapylaczom, motyle i pszczoły będą nam wdzięczne.


Czy łąki się opłaca? 

Założenie łąki wieloletniej wymaga odrobiny wiedzy i mnóstwa cierpliwości. Po tej inwestycji oddaje to jednak z nawiązką. Koszt założenia łąki kwietne przez firmę ogrodniczą jest porównywalny z trawnikiem a koszty pielęgnowania są znacznie niższe. Pamiętaj że po pierwszym roku nie musisz już jej podlewać. Kosisz znacznie rzadziej i nie stosujesz nawozów.


Jaki gatunki stosujemy na łąkach? 

Ze względu na czas kiedy zakwitają łąki kwietne dzielimy na jednoroczne i wieloletnie oraz ze względu na pochodzenie na rodzime i ogrodowe (obce). Wszystkie mają swoje wady i zalety. Ich rola w mieszankach zmienia się w zależności od terenu na którym mają być wysiane.


Jak założyć łąkę? 

W największym skrócie wygląda to tak:

1) dobierz mieszankę do miejsca w którym zakładasz łąkę

2) przygotuj teren jak pod trawnik ale bez nawożenia ziemi, usuń zielone części roślin i korzenie, przekop teren i wyrównaj

3) wysiej dokładnie nasiona, zwałuj teren

Jak przygotować teren i który sposób jest najlepszy? 

Sposobów jest kilka ale każdy ma na celu usunięcie roślin które rosły wcześniej w tym miejscu oraz zapewnić odpowiednie warunki do kiełkowania i wzrostu roślin na jakich nam zależy. Każdy ze sposobów zaproponowanych w rozdziale o przygotowaniu na swoje wady i zalety.


Czy mogę nawieźć żyznej ziemi na łąkę kwietną ? 

Nie polecamy. Dowozimy ziemi ogrodowej lub kompostu tylko wtedy kiedy jesteśmy pewni że gleba pod założenia łąki kwietnej jest bardzo uboga. Typowe mieszanki łąk kwietnych szczególnie te wieloletnie mają w składzie rośliny którym duża ilość składników nie jest potrzebna do wzrostu. Wyjątkiem są jednoroczne z kwiatów ozdobnych i mieszanki do cienia. One lubią żyzną ziemię.


Jaką ziemię wybrać jeżeli muszę wyrównać teren ?

Stosuj mieszankę ziemi ogrodowej i piasku. Mniej więcej 1:1. Staraj się zdobyć ziemię z pewnego źródła aby nie było w niej dużo nasion chwastów.


Jak zrobić badania gleby? 

Kompleksowe badania gleby można zrobić w każdej okręgowej stacji rolniczej. Zbieramy próbki zgodnie z instrukcją ze strony internetowej stacji i wysyłamy. Zależy nam na poznaniu zawartości podstawowych składników pokarmowych i pH. Cena to ok 80 zł za próbkę


Czy mogę robić bukiety ze swoje łąki? 

Pewnie. Zachęcam do tego. Nie ma nic fajniejszego niż bukiet z własnych kwiatów w salonie. Nie bój się także korzystać z roślin w kuchni (np. lebiodki) czy robić z nich wianki.


Jak dodatkowo mogę pomóc zapylaczom w moim ogrodzie ?

Możesz stworzyć im hotele dla owadów oraz zapewnić wodę do picia. W internecie znajdziesz mnóstwo poradników jak zrobić taki hotel. Przestać używać pestycydów i innych środków ochrony roślin które mogą im szkodzić.


Jak kosić łąkę? 

Dość wysoko na około 8-10 centymetrów i zbierając pokos (skoszone części). Można to robić ręcznie lub maszynowo.


Kiedy kosić łąkę? 

Absolutnym minimum jest j skoszenia przynajmniej raz w roku. Większość mieszanek wymaga jednak koszenia dwa razy w roku. Standardowo jest to koniec czerwca i październik. Z terminem i intensywnością można eksperymentować odświeżając łąkę częściej. Dobrzy producenci mieszanek podają terminy na opakowaniach.


Które rośliny to chwasty? 

Te które się nam nie podobają lub dominują nad innymi. Ciężko czasem na początku rozpoznać co została wysiane specjalnie a co pojawiło się spontanicznie. W rozdziale o pielęgnacji jest więcej informacji na ten temat.


Skąd tyle lebiody i innych chwastów na mojej łące?

Na pewno nie z mieszanki która została wysiana. Producenci dbają aby ich mieszanki nie były zanieczyszczone. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to że nasiona które były od lat w glebie skiełkowały lub zostały nawiezione z dostawą ziemi ogrodowej.


Czy po łące można chodzić? 

Tak ale najlepiej robić to ostrożnie i z umiarem. Łąka kwietna składa się z roślin mające mocne i twarde łodygi łatwo więc je połamać. Jeżeli musimy skorzystać z terenu na którym rośnie wieloletnia łąka można ją spokojnie skosić na krótko i zorganizować przyjęcie w ogrodzie. Rośliny sobie poradzą i po dwóch miesiącach przy dobrych warunkach znowu zakwitną. Można także wykaszać przejścia w łące tworząc malownicze ścieżki.


Jak odświeżać łąkę kwietną?

Przy wieloletnich najlepszym sposobem jest skoszenie. Usuwamy wtedy stare poszarzałe części roślin. Pamiętamy o dokładnym zebraniu skoszonych części roślin. Łąkę kwietną można także podsiewać za pomocą nasion lub dosadzić gotowe sadzonki.


Co robić z pokosem (części roślin które zostają po koszeniu)?

Idealnie nadaję się na kompost. Trzeba jednak pamiętać że może w nim dużo nasion więc nadaję się do podsypywania drzew i krzewów, gorzej z miejscami na warzywa gdzie nasiona mogą łatwo wykiełkować.


Czy mogę łąkę ściąć przed imprezą w ogrodzie? 

Tak jeżeli jest to łąka wieloletnia nie ma problemu ze skoszeniem. Rośliny odbiją i zakwitną ponownie. Możesz także odświeżyć łąkę przed impreza jeżeli chcesz się pochwalić gościom świeżymi kwiatami. Najlepiej zrobić to 6 tygodni przed terminem wydarzenia.


Czy łąki są łatwopalne? 

Jeżeli pozostaną nieskoszone przez długi czas to wyschną. Nie jest najlepszym pomysłem robić przy nich ogniska. Można temu zapobiec kosząc zgodnie z terminami zalecanymi przez producentów mieszanek.


Czemu przygotowanie terenu pod łąkę kwietną jest takie ważne? 

Rośliny z mieszanki startują z nasion. Potrzebują dużo czasu aby wykiełkować i się rozrosnąć. Mają większe szansę na sukces gdy usuniemy rośliny z którymi musiałyby konkurować. Konkurencja może pojawić się z korzeni, nasion z gleby lub rozet liści.


Czy łąka kwietna uda się w cieniu?

Tak istnieją mieszanki do półcienia. Jeżeli na miejscu w ciągu wiosny i lata słońce pojawia się przynajmniej na 6 godzin dziennie to jest szansa na założenie łąki kwietnej. Będzie ona jednak wymagała specjalnej mieszanki do cienia z roślinami które lubią mniej oświetlone miejsca.


Czy łąka uda się w sosnowym lesie?

To niestety jedne z najgorszych miejsc na założenie łąki. Cień, zazwyczaj kwaśna gleba i ekstremalnie piaszczyste podłoże. Uda się tylko przy stałym nawadnianiu i nawiezieniu odpowiedniego podłoża.


Czy łąka kwietna uda się przy drodze?

Oczywiście. To dobre miejsce jak każde inne. Wystarczy zostawić odstęp od drogi. Zazwyczaj wystarczy ok 50 cm. To zabezpieczy łąkę kwietną przed nadmiarem soli z drogi i zapobiegnie wyleganiu się roślin na drogę.


Czy koniecznie muszę kosić łąkę kwietną? 

Tak, tak i jeszcze raz tak. Koszenie jest bardzo istotne. Nie musi być częste ale wykonane w dobrym terminie i odpowiednim sposobem. Pozwala to na odświeżenie roślin, odsłonięcie niższych roślin które mogą się rozwinąć oraz zabiera nadmiar azotu z terenu.


Jak przechowywać nasiona?

Nasiona lubią suche, ciemne miejsca. Równie ważna jest stała temperatura, ważne aby nie skakała w ciągu roku. Najwyższa szafka w kuchni będzie w porządku. Trzymaj nasiona w lnianym lub papierowym woreczku. Nie zwlekaj jednak z wysianiem dłużej niż 12 miesięcy.


Czym kosić łąkę kwietną? 

Najlepsza jest kosa tradycyjna. Przy jej pomocy możemy kosić ekologicznie i bez hałasu. Jeżeli jednak lubisz sprzęt mechaniczny polecam kosiarkę z koszem. Najważniejsze aby zbierać pokos i zabierać go z łąki kwietnej. Wysokość koszenia to ok 8-10 cm


Jak traktować łąki jednoroczne po sezonie? 

Samym nasionom będzie im ciężko ponownie wykiełkować. Najlepiej jest teren przekopać i dosiać nowe nasiona. Nie musi to być tyle co na wiosnę. Wystarczy połowa. Część roślin na pewno wysiała się samo.


Czemu muszę zbierać pokos? 

Rośliny tworzące łąki kwietne nie lubią bardzo żyznej gleby. Pokos zostawiony na miejscu rozłoży się i będzie stanowił nawóz, z nawozem pojawi się coraz więcej trwa a kwiatów będzie coraz mniej.


Czy mam użyć nawozów? 

Nie nie dodajemy nawozów pod teren na łąkę wieloletnią. Wyjątkiem są mieszanki do cienia i te zawierające dużo roślin ogrodowych.


Czy mam podlewać łąkę kwietną? 

Na niewielkich terenach do 1000 m2 można wspomóc rośliny poprzez podlewanie. Można to robić do 12 tygodni od wysiania. Gdy rośliny stworzą już rozbudowane korzenie powinny sobie poradzić bez dodatkowej wody. Wyjątkiem są okresy suszy i tereny z ekstremalnym podłożem, dachy czy lasy sosnowe. Podlewamy rozproszonym strumieniem nie wymywając nasion. Ja jestem leniwy i nie lubię marnować wody, wolę poczekać na deszcz.


Czy mogę wzbogacić mieszankę? 

Możesz dodawać do mieszanki swoje ulubione gatunki jednak wymaga to dobrej znajomości roślin. Pamiętaj jednak że mieszanki są dziełem projektanta i on zadbał o to aby poszczególne rośliny były w odpowiednich proporcjach i kwitły po sobie przez jak najdłuższy czas.


Czy łąka kwietna dobrze wygląda cały rok? 

Łąka jest bardzo zmienna. Poszczególne gatunki nie kwitną dłużej niż 2-3 tygodnie. Standardowo łąka wieloletnia kwitnie najobficiej w maju i czerwcu a jednoroczna 10 tygodni od wysiania. Po skoszeniu łąka kwietna przypomina wyglądem lekko przerzedzony trawnik.

Gdzie kupić nasiona ? 

Najlepiej kupuj w wyspecjalizowanych sklepach zajmujących się wyłącznie sprzedażą mieszanek na łąki kwietne. Dostaniesz tam profesjonalne doradztwo i wybór jest znacznie większy. W centrach ogrodniczych lub dużych sklepach z działem ogród dostaniesz kilka mieszanek w większości jednorocznych a w sklepie internetowym kilkanaście z każdego rodzaju.


tu jest sklep moje Pani Łąki www.panilaka.pl


Czego potrzebuję aby wysiać łąkę w małym ogrodzie?

Szpadel lub widły, grabie, nasiona i wiadro to wszystko czego potrzebujesz. Przyda się też coś do rozcieńczenia nasion podczas siania np. piasek


Po co rozcieńczać nasiona?

Na jeden metr kwadratowy potrzeba ok 3 gramy nasion (w zależności od mieszanki) jest to mniej więcej płaska łyżeczka do cukru. Wysianie równomierne jest więc bardzo trudne. Warto więc wymieszać nasiona z czymś co ma kontrastowy kolor do podłoża i zwiększy objętość.


Z czym mieszać nasiona do wysiania? 

Trociny, łuski gryki, piasek to przydatne materiały do mieszania gdy siejemy z ręki. Wermikulit przyda się gdy używamy siewnika mechanicznego.


Czym wysiewać łąkę?

Na małym terenie do 500 m2 można siać z ręki. Pamiętaj że trzeba być cierpliwym i dokładnym. Na większym lepiej wyposażyć się w siewnik mechaniczny.


Czy łąki uczulają? 

Większość roślin na łące kwietnej jest owadopylne. Mają ciężki pyłek który jest przenoszony przez owady. Ryzyko wzmagania alergii jest niewielkie. Inaczej niż w przypadku wiatropylnych traw czy niektórych drzew.


Na co zwracać uwagę przy wyborze mieszanki? 

Uważaj miejsce pochodzenia i skład. Najlepiej jakby składała się w 100% z roślin kwitnących na kolorowo a nie traw. Niestety producenci dostępni w marketach potrafią sprzedawać mieszanki z 98% traw i nazywają to łąką kwietną. Jeżeli zależy ci na łące kwietnej wieloletniej postaw na polskie rośliny wyprodukowane jak najbliżej twojego miejsca zamieszkania. Tu polecam sklepy internetowe gdzie można zamówić mieszankę pod swoje potrzeby.


Czy stosować chemię do przygotowania terenu? 

Stosuj tylko w wyjątkowych przypadkach. Każda środek ochrony roślin w ogrodzie jest zagrożeniem dla jego mieszkańców.


Chciałbym mieć łąkę za parę tygodni jak to zrobić?

Postaw na łąkę kwietną w rolce lub sadzonkach. Możesz je dostać w dobrych sklepach ogrodniczych lub zamówić online. Rolkę wykłada się jak trawnik z rolki i daje natychmiastowy efekt zazielenienia, kwitnie po ok 4 tygodniach. 

Czy mogę dosiać kwiaty w istniejący trawnik?

Szkoda czasu i pieniędzy. Nie spotkałem się z udaną operacją tego typu w swojej karierze. Lepiej już zainwestować w sadzonki lub porobić wysepki łąki kwietnej w trawniku.  

Jak zmienić pH ziemi? 

Łąka kwietna lubi neutralną lub lekko zasadową glebę. Okolice 7-8,5 pH. Niestety jest to odczyn dość rzadki w Polsce, większość gleb jest lekko kwaśna. Aby odkwasić można dodać dolomitu i wmieszać go w ziemię. Ilość jaka jest potrzebna podaje producent.


Jak zrobić łąkę na terenie publicznym ?

Jeżeli jesteś urzędnikiem lub mieszkańcem który chce zrobić łąkę kwietną w swojej miejscowości możesz wykorzystać gotowe projekty dostępne na naszej stronie www.laka.org.pl99 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Post: Blog2_Post
bottom of page